-
Подробности
-
Категория: ЦЕ ЦІКАВО
Коли йдеться про роздрібний попит на дорогоцінні метали, основна увага приділяється традиційним металам – золоту та сріблу.
Цьому може бути ціла низка пояснень, хоча швидше за все основну роль у цьому відіграє те, що саме вони традиційно протягом століть використовувалися як гроші і розглядалися як вічні цінності. Як відомо, крім них є ще цілий ряд металів, які відносяться до категорії дорогоцінних. Це платина, паладій та екзотичний родій. Останній з них зустрічається рідко, а платину і паладій деякі роздрібні інвестори купують у інвестиційних цілях, хоча переважно ці метали використовують у промисловості. Досить цікаво, скільки цих металів видобувається на планеті, і скільки їх купується населенням.
У 2015 році у світі було видобуто 877 мільйонів унцій срібла, 101,5 мільйона унцій золота, 6,7 мільйона унцій паладію та 6,1 мільйона унцій платини. Виходить, що на кожну унцію золота припадає лише 9 здобутих унцій срібла, що значно менше поточних біржових співвідношень цін цих металів, що знаходяться на рівні приблизно 69 – 70 унцій срібла за унцію золота. Що стосується паладію та платини, то на кожну унцію паладію видобувається 15, а на унцію платини — 16 унцій золота. При цьому, виходячи з цін світового ринку, щоб купити унцію золота потрібно 1,28 унції платини та 1,8 унції паладію. Незважаючи на свою набагато більшу рідкість по відношенню до золота, вони цінуються світовим ринком суттєво нижче за жовтий метал. На відміну від золота та срібла інвестиційний попит на платину та паладій невисокий.
Це підтверджується тим, яку частку становить роздрібний інвестиційний попит у загальному попиті на ці метали. Його частка у загальному попиті на золото в період 2011 – 2015 років становила 31%, на срібло – 20%, на платину – 3,6% та на паладій – 0,5%. Якщо ж подивитися на абсолютні цифри за цей період, то населення купило 1,141 мільярда унцій срібла, 223 мільйони унцій золота, 1,3 мільйона унцій платини і 200 тисяч унцій паладію. Великою мірою платина і ще більшою мірою паладій в інвестиційному попиті населення залишаються екзотикою. На кожну унцію фізичного золота було куплено 5 унцій срібла, 0,0058 унції платини та 0,0009 унції паладію. Це свідчить про те, що для переважної більшості населення планети, що набуває дорогоцінних металів, платина і паладій залишаються насамперед металами, що використовуються в промисловості. Їх не сприймають як гроші, якими протягом століть людської історії використовувалися золото та срібло. Саме ці два метали відіграватимуть домінуючу роль під час другої гострої фази нинішньої глобальної фінансово-економічної кризи, коли почнеться масова втеча до якості.
Коли це станеться, сказати поки що складно. Можливо, коли світові ціни на золото та срібло відповідно проб'ють позначки у 1500 та 25 американських грошових знаків за унцію. Можливо навіть раніше, коли станеться якась інша подія, на кшталт - падіння котирувань акцій Deutsche Bank-а нижче за позначку в 10 євро (перша спроба сьогодні вже була, коли ціна акцій йшла до позначки в 9,90 євро) або 10 американських грошових знаків. Не виключено, що він міг уже початися, оскільки на момент написання цієї нотатки Монетний двір США відвантажив у вересні споживачам 86,5 тисячі унцій жовтого металу. Це третій за обсягами продаж результат за поточний рік, що істотно випереджає результати літніх місяців. Втеча в якість - це лише питання часу, і, схоже, досить близького, при цьому жоден вид активів не здатний забезпечити таку якість, яку можуть дати золото та срібло.